26 Октомври, 2020
0.0476

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Објавено во: Македонија 24 Септември, 2020

Пратеникот од Левица и лидер на партијата, Димитар Апасиев, денеска сепак, испиша и мал, но значаен пофален збор за премиерот Зоран Заев. 

Тоа го пренесе и на својот фејсбук профил. 

„Синоќа, сефте, се соочивме со Премиерот... Рака на срце, ме ислуша човекот, па и реплика ми зеде“, напиша Апасиев, споделувајќи си го видеото од својот настап во парламентот.

Инаку, познато е дека Апасиев е жесток критичар и на претходната, и на сегашната Влада на премиерот Зопран Заев. Тој постојано дава забелешки за СДСМ, особено за нивиот однос и став за националните прашања на земјава, некогаш и со вокабулар кој многумина го сметаат за спорен и дека не прилега на еден професор и пратеник.

Инаку, на вчерашната седница на која беа избрани 16-те заменици министри во Владата, Апасиев од собраниската говорница порача дека нема потреба од нив. Нивното место во системот, смета тој, треба да го преземат државните секретари.

„Предложените персонални решенија водат кон еден непринципиелен процес кој се случува надвор од духот и духчињата на рамковниот договор, како што угледниот Frankfuter Allgemejne Zejtung го нарекува либанизација на Македонија, односно дејтонизација или бејрутизација, како предворје на идната кантонизација и федерализација и можна сецесија. Во Македонија под премиерската палка на премиерот Зоран Заев се случува образец за мултиетнички грабеж, она што ние го нарекуваме башибозук или заедничко заробување на институцуиите, каде што побитно е кој што е, гледано во етничка смисла, отколку кој колку вреди“, изјави Апасиев. 

Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица