07 Јули, 2020
0.0548

АПЕЛАЦИЈА ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА: Катица Јанева останува во куќен притвор

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2020

Апелациониот суд ја одби жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева со која таа бараше да се брани од слобода.

Јанева останува во куќен притвор. 

На наредното рочиште за случајот „Рекет“, е предвидено да сведочи обвинителката Лиле Стефанова. На 20 јануари треба да се одржи следното рочиште. 

Во случајот „Рекет“ обвинет е и Бојан Јовановски, кој се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Зоран Милески Кичеец призна вина и доби казна од три години затвор. 

Јанева во затворот во Шутка беше од 21 август до пред почетокот на судските рочишта на 3 декември.

Поранешната заменичка на Јанева, обвинителката Елизабета Јосифовска, на почетокот на месецов во свое сведочење на судското рочиште за случајот „Рекет“ потврди дека го потпишала мислењето за издавање на времена патна исправа за бизнисменот Јордан Камчев како обвинет во „Империја“.

Можеби ќе ве интересира

КАКО УСПЕАЛ ДА ГИ СОБЕРЕ - дури 211 мигранти откриени во едно возило

КАКО УСПЕАЛ ДА ГИ СОБЕРЕ - дури 211 мигранти откриени во едно возило

Најголем проблем играњето на свадба: Комисијата за заразни болести не дава препорака за организирање веселби

Најголем проблем играњето на свадба: Комисијата за заразни болести не дава препорака за организирање веселби

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

МВР: 444 прекршоци за неносење маски

МВР: 444 прекршоци за неносење маски

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет