27 Септември, 2021
0.0205

Апелација на јавни седници разгледува жалби на обвинети во случаите на СЈО

Објавено во: Македонија 20 Јули, 2017

Апелација денеска одлучува за жалбите во предметот „Титаник“ на СЈО.

Овој суд на јавна седница продолжува да ги разгледува жалбите за мерките на обвинетите во случајот „Титаник“ .

Во „Титаник“ обвинети се екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, поранешниот шеф на кабинетот на Груевски, Мартин Протогер и Кирил Божиновски.

Мерките притвор кои СЈО ги бараше за нив беа одбиени од Кривичниот совет и истиот им одреди поблаги мерка, одземање на пасош.

Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот