12 Јули, 2020
0.0302

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Објавено во: Македонија 21 Мај, 2019


Спиро Ристовски, поранешниот министер за образование, останува во истражниот затвор во Шутка откако Апелациониот суд ја отфрли неговата жалба и го потврди решението на Кривичниот суд за продолжување на мерката притвор, потврдија од апелација за Телма.
Тој е осомничен како еден од организаторите на крвавите настани во Собранието на 27

април а  
минатата недела на јавна седница бараше од судиите да му го укинат

притворот и ги уверуваше дека нема да бега, ниту би влијаел на сведоци затоа што е

уверен дека ќе ја докаже невиноста.
Истрагата е завршена и на потег е обвинителството за организиран криминал, кое треба да одлучи дали Ристовски заедно со Никола Груевски, Никола Бошковски, Трајко Велјановски и Миле Јанакиески ќе добие обвинение.

Можеби ќе ве интересира

Богојески: Македонски концепт е единствена и уникатна понуда која гарантира промена на власта

Богојески: Македонски концепт е единствена и уникатна понуда која гарантира промена на власта

НЕ СУМ ИМАЛ ТАЈНИ ДОГОВОРИ СО МИЈАЛКОВ, ТОЈ НАЈДОЛГО БЕШЕ ВО ПРИТВОР - Заев за снимките

НЕ СУМ ИМАЛ ТАЈНИ ДОГОВОРИ СО МИЈАЛКОВ, ТОЈ НАЈДОЛГО БЕШЕ ВО ПРИТВОР - Заев за снимките

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?

ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ ЌЕ ОСТАНАТ СОН СЕ ДО 29 ЈУЛИ - соседите не отстапуваат од строгите услови

ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ ЌЕ ОСТАНАТ СОН СЕ ДО 29 ЈУЛИ - соседите не отстапуваат од строгите услови

МИЦКОСКИ ЗА БОМБАТА: Во разговорот нема ништо различно од она што и досега сум го кажал во јавноста

МИЦКОСКИ ЗА БОМБАТА: Во разговорот нема ништо различно од она што и досега сум го кажал во јавноста

ЗАЕВ ЗА БОМБИТЕ - тоа се само сегменти од разговори, затоа опозицијата ги пушта заткулисно

ЗАЕВ ЗА БОМБИТЕ - тоа се само сегменти од разговори, затоа опозицијата ги пушта заткулисно

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени