14 Октомври, 2019
0.0167

АПЕТИТИТЕ РАСТАТ: Нетанјаху ветува анектирање на повеќе територии

Објавено во: Свет 16 Септември, 2019

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху за Радиото на израелската армија денеска изјави дека планира да ги анектира „сите населби“ на Западниот Брег доколку победи на изборите. 

На прашањето дали тоа ја вклучува енклавата на неколку стотици доселеници што живеат во немирниот Хеброн, тој рече: „Секако“.

Тој  вети дека ќе ја анектира Јорданската долина, област што се смета за житница на Палестинците. Критичарите велат дека неговите ветувања ќе ја елиминираат и последната трошка палестинска надеж за формирање посебна држава.

Претходно на ваквите идеи се спротивставија повеќе држави. 

Турција истакна дека никако не може да се прифати изјавата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху околу тоа дека ќе ја анектира Јорданската долина која се наоѓа на Западниот Брег.

Во соопштението на турското Министерство за навдорешни работи воедно се додава дека Турција ќе продолжи да стои покрај братскиот палестински народ и со сета сила да ја поддржува праведната борба за независност на државата Палестина.

Франција, Германија, Италија, Британија и Шпанија изразија голема загриженост од ветувањето на израелскиот премиер Бинјамин Нетанјаху во врска со израелската анексија на долината Јордан во окупираниот Западен брег.

Можеби ќе ве интересира

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Ќе дојдеш ли на Мастер Муабет?

Ќе дојдеш ли на Мастер Муабет?

Над 15 цивили убиени: Турската војска напаѓа во Сирија

Над 15 цивили убиени: Турската војска напаѓа во Сирија

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја