22 Април, 2019
0.0227

Арапите имаат сценарио, цените на нафтата нокаутирани

Објавено во: Економија 06 Декември, 2018

Саудиска Арабија смета дека ОПЕК треба дневно да го намали производството на нафта за милион барели, за да се спречи падот на цените. 

Министерот за енергетика, Халид ал Фалих го изјави ова во очи на состанокот на ОПЕК. 

Се вели уште и дека Саудиска Арабија ќе ги слушне сите ставови. 

По овие најави цените на нафтата паднаа за 4%.

Нафтата брент се тргуваше за  58,65 долари за барел, а лесната нафта WTI се намали за повеќе од 4.5% на 50,47 долари за барел.

Во октомври и ноември цените на сировата нафта се намалија. 

Можеби ќе ве интересира

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Исклучените од парно да пополнат формулар

Исклучените од парно да пополнат формулар

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите