15 Декември, 2019
0.0242

Арапите ќе градат хотели и вили во Улцињ

Објавено во: Балкан 26 Август, 2019

Арапи сакаат да градат ресорт кај црногорскиот град, Улцињ вреден милијарда евра.

За проектот се заинтересирани инвеститори од Катар и од Египет.

Во Улцињ деновиве почнаа да пристигнуваат инвеститори за изградба на проектот Мавриан Лакшари Ресорт (Mavrian Luxury Resorts).

На површина од околу 63 хектари, ќе биде изградено пристаниште, три луксузни хотели и 105 вили со вкупно 5.000 кревети.

Според градоначалникот на Улцињ, Љоро Некиќ, вредноста на инвестицијата е меѓу 600 милиони и милијарда евра.

Некиќ најави дека општината ќе бара согласност од Министерството за финансии за продажба на својот дел од земјиштето, што е проценето на околу 20 милиони евра, јавуваат црногорските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Eвропа ќе собира помош за обнова на Албанија

Eвропа ќе собира помош за обнова на Албанија

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Земјотрес од 4.5 степени ја стресе Албанија

Земјотрес од 4.5 степени ја стресе Албанија

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров