07 Октомври, 2022
0.0264

Аргентина ги зголемува каматните стапки на 69,5 отсто, инфлацијата достигна највисоко ниво во последните 20 години

Објавено во: Финансии 12 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Аргентинската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 950 базични поени, поттикнати од високата инфлација. Земјата се бори да ја задржи спиралната инфлација која се искачи на највисокото ниво во последните 20 години од 71 процент, покажуваат најновите податоци.

Централната банка ја зголеми референтната стапка за 28-дневниот мандат на 69,5 отсто од 60 проценти, стапка што банката ја постави пред само две недели кога ја зголеми стапката за 800 базични поени, а Владата го смени кабинетот, и постави нов „суперминистер“ за економија.

Новите податоци за инфлацијата во четвртокот ја истакнаа итноста што ја поттикнува економската политика: цените се зголемија за 7,4 проценти во јули, над очекувањата и ја туркаа годишната инфлација на највисоко ниво во последните 20 години од 71 отсто. Месецот беше проследен со оставка на долгогодишниот министер за финансии на претседателот Алберто Фернандез, проследено со смена на неговата замена.

Бројките ги урнаа надежите дека овонеделните оптимистички извештаи за инфлацијата во Соединетите Држави и Бразил може да навестат добри вести за најголемата економија на Јужниот континент.

Во Мексико, централната банка во четвртокот, исто така, ја зголеми референтната каматна стапка на земјата за три четвртини од процентот на 8,5 отсто, што е највисоко ниво од воспоставувањето на сегашниот режим на банката во 2008 година. Годишната инфлација во Мексико минатиот месец се искачи на 8,15 проценти, ниво кое не е достигнато од декември 2000 година.

Во соопштението на Централната банка на Аргентина се вели дека нејзината одлука „ќе помогне да се намалат инфлациските очекувања во остатокот од годината и да се консолидира финансиската и девизната стабилност“.

Банката, исто така, рече дека одлуката има за цел да ги приближи стапките „до позитивен терен во реална смисла“.

Позитивна реална каматна стапка е една од точките договорени меѓу Аргентина и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во неодамнешниот договор за долг од 45 милијарди долари.

Намалувањето на инфлацијата, за која се предвидува дека ќе достигне 90 отсто до крајот на годината, како и осакатениот долг на Аргентина и хроничното прекумерно трошење, се на врвот на агендата на најновиот министер за економија на земјата, Серхио Маса, кој исто така ги презеде овластувањата над производство и земјоделство.

Маса во четвртокот ја пренесе итноста кога го објави планот за даночни и царински поволности за нафтените компании и за намалување на бирократијата во обид да се турбополнат инвестициите во формацијата шкрилци Ваца Муерта во земјата.

Фото: EPA/ Enrique Garcia Medina

Можеби ќе ве интересира

ШТО Е СТАГФЛАЦИЈА И КОЛКУ ВЛАСТИТЕ ГО СФАТИЈА СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО ОД СВЕТСКА БАНКА - еве кои се препораките на економските аналитичари

ШТО Е СТАГФЛАЦИЈА И КОЛКУ ВЛАСТИТЕ ГО СФАТИЈА СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО ОД СВЕТСКА БАНКА - еве кои се препораките на економските аналитичари

СИТЕ ДЕТАЛИ ЗА НОВИОТ ДОЛГ НА ЗЕМЈАВА ОД 250 МИЛИОНИ ЕВРА - во „Службен весник“ е објавена одлуката за издавање регистрирани хартии од вредност преку Дојче Банк

СИТЕ ДЕТАЛИ ЗА НОВИОТ ДОЛГ НА ЗЕМЈАВА ОД 250 МИЛИОНИ ЕВРА - во „Службен весник“ е објавена одлуката за издавање регистрирани хартии од вредност преку Дојче Банк

МАКЕДОНЦИТЕ ПОТРОШИЛЕ 195 МИЛИОНИ ЕВРА ОНЛАЈН, најголем дел од трансакциите се кај домашни продавници

МАКЕДОНЦИТЕ ПОТРОШИЛЕ 195 МИЛИОНИ ЕВРА ОНЛАЈН, најголем дел од трансакциите се кај домашни продавници

ЕВРОТО ЗАЈАКНА, ДОЛАРОТ ПАДНА - Се очекува ЕЦБ повторно да ги зголеми каматните стапки

ЕВРОТО ЗАЈАКНА, ДОЛАРОТ ПАДНА - Се очекува ЕЦБ повторно да ги зголеми каматните стапки

ЛАГАРД: ЕЦБ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА ГИ ЗГОЛЕМУВА КАМАТИТЕ, иако тоа ќе го ослаби растот

ЛАГАРД: ЕЦБ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА ГИ ЗГОЛЕМУВА КАМАТИТЕ, иако тоа ќе го ослаби растот

РЕГУЛИРАЊЕ НА КРИПТО ПАЗАРОТ, ММФ повикува на глобален одговор кој ќе ги пополни регулаторните празнини

РЕГУЛИРАЊЕ НА КРИПТО ПАЗАРОТ, ММФ повикува на глобален одговор кој ќе ги пополни регулаторните празнини