28 Јануари, 2023
0.0203

АРГЕНТИНА СЕ СООЧУВА СО РЕКОРДНА ИНФЛАЦИЈА - стапката се искачи на 94,8 отсто

Објавено во: Финансии, Свет 13 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Во 2002 година, Аргентина имала инфлација од 94,8 отсто, што е највисока стапка во земјата по дури 32 години. Ова воедно е и една од највисоките стапки на инфлација во светот во 2022 година.

Сепак, смирувачки сигнали се дека стапката за декември од 5,1 отсто покажува релативно забавување во последните месеци.

Ценовниот показател за декември објавен денеска од Националниот институт за статистика (Индек) покажува тенденција на намалување на инфлацијата од месечниот врв од 7,4 отсто во јули, потоа 6,3 отсто во октомври и 4,9 отсто во ноември.

Инфлацијата во Аргентина беше 50,9 отсто во 2021 година, а по минатогодишниот пораст, владата очекува да ја ограничи на 60 отсто оваа година и врз таа проекција го заснова државниот буџет.

Претходниот рекорд беше во 1991 година, со неколку последователни годишни стапки на инфлација над 100 проценти. Таа година го означи крајот на циклусот на хиперинфлација над 1.000 отсто.

Аргентина, третата по големина економија во Латинска Америка, е заглавена во хронична инфлација, двоцифрена во последните 12 години од различни причини и домашни - враќање на буџетските дефицити, големи инфлаторни очекувања и надворешни - прво рецесија, и сега влијанието на војната во Украина, кои го спречуваат закрепнувањето.

Таа земја очекува економскиот раст во 2022 година да биде околу пет отсто, по растот од 10,3 отсто во 2021 година, додека претходните три години беше во рецесија.

Годинава се очекува растот на аргентинската економија да биде околу два отсто, забавен како и целата светска економија, но сепак еден од најсилните во Латинска Америка, според прогнозите на Светска банка објавени оваа недела.

Фото: EPA/ Enrique Garcia Medina

Можеби ќе ве интересира

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина