14 Јуни, 2021
0.0197

Артан Груби ја соопшти првата „зелена“ одлука: За „Хасан Приштина“ одвоени 2 милиони евра

Објавено во: Македонија 09 Јуни, 2021

Првиот вицепремиер Артан Груби објави дека со Ребалансот на буџетот, за кој вчера беше донесена одлука за усвојување на владина седница, ќе се одвојат 2 милиони евра за реконструкција на патот од излезот на Скопје кој води кон границата со Косово.

- Сообраќајниот хаос на патот „Хасан Приштина“, од кружниот тек до булеварот „Словенечка“ или познат како патот кон Косово станува булевар. Вчера со ребалансот на буџетот распределивме средствата за реализација на овој извонреден проект на град Скопје. Градот Скопје е една успешна приказна и заедно со Шилегов имаме многу амбициозни планови за нашата метропола, објави министерот за политички систем.

Груби ова го најави како проект од „зелената агенда“ со која ДУИ ја најави својата транбсформација на политичката сцена.

Можеби ќе ве интересира

Ќе скокнат температурите, се очекува топло време

Ќе скокнат температурите, се очекува топло време

Се стресе Грција, но и Македонија

Се стресе Грција, но и Македонија

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава