09 Декември, 2023
0.0287

Артан Груби влегува во Владата, Бујар Османи ќе биде шеф на дипломатијата

Објавено во: Македонија 19 Август, 2020

Добивај вести на Viber

Бујар Османи, досегашен вицепремиер за евроинтеграции, ќе биде министер за надворешни работи. Со тоа Османи ќе седне на местото на досегашниот шеф на дипломатијата Никола Димитров, за кого се зборува дека ќе го преземе министерското столче во ресорот за правда. 

Ова се сознанијата на Фактор за тоа кои кадри на ДУИ ќе ги зафатат престижните министерски столчиња на Илинденска, но и во законодавниот дом.

Крешник Бектеши ќе продолжи да министерува во Економија, каде се издаваат концесии за рудници, а се контролира и туристичката дејност. 

Фатмир Бесими, пак, ќе ја преземе палката во раководењето со Министерството за финансии, на чие чело досега беше Нина Ангеловска. Фатмир Бесими беше министер за економија, за одбрана, а јавноста го памети и по тоа што беше вицегувернер во Народната банка, а ДУИ инсистираше да ја преземе и челната функција во монетарната власт во земјава.  

Спикерот Талат Џафер ќе остане во својата претседателска фотеља во Парламентот, од каде се очекува дека повторно ќе ги „строи“ народните избраници.  

За животна средина министер ќе биде досегашниот кадар на ДУИ, Насер Нуредини, млад кадар кој живеел во странство, кој очигледно е решен и натаму да се справува со проблемите со загадувањето во земјава. 

ДУИ ќе номинира и министер за информатичко општество и на таа позиција ќе седне Ширет Елези, досегашната заменичка министерка за финансии. Таму досега министеруваше Дамјан Манчевски од СДСМ. 

А во Владата влегува и досегашниот пратеник Артан Груби, кој е и генерален секретар на ДУИ. Тој, според сознанијата на Фактор, ќе биде вицепремиер за политички систем. Артан Груби важи за еден од највлијателните кадри на ДУИ и ова може да му се смета како значајно напредување во кариерата, бидејќи сега ќе биде на значајна позиција во извршната власт.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето