20 Октомври, 2019
0.0208

Асанж повторно го сврте вниманието на светот: Зошто не се појавил на суд

Објавено во: Свет 30 Мај, 2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж повторно го сврте вниманието на светот.  Неговиот адвокат Герет Пирс потврди за Би би си,  дека бил премногу болен Асанж за да се појави на судското сослушување во Лондон.

Тој требало да се појави на видео линк сослушување од затворот Белманш, но неговиот адвокат тврди дека четириесет и седум годишниот  Асанж не е добро.

Според Викиликс Асанж е пренесен во затворската болница.  Адвокатот рекол дека здравјето на Асанж продолжило да се влошува, изгубил и телесна тежина, а минатиот петок бил во таква нарушена здравствена состојба што било невозможно да се води нормален разговор со него.

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Падна договор за Брегзит

Падна договор за Брегзит