28 Март, 2020
0.0231

AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

Објавено во: Мои пари 15 Февруари, 2020

• „Best Buy" автомобил во Европа за 2020: Corsa победи по трет пат на AUTOBEST

• „MANBEST 2019“: Извршниот директор Мајкл Лохшелер е менаџер на годината

• Голема гала: церемонијата на доделување на наградите се одржа во Мајнц

• Успешна година: Моделите на Opel добиваат бројни награди ширум Европа во 2019 година

Риселхајм / Мајнц. Двоен успех за Opel на AUTOBEST: на вчерашната церемонија на доделување награди во Мајнц, извршниот директор Мајкл Лохшелер ја доби наградата „MANBEST“ за најдобар менаџер на 2019 година. Покрај тоа, шефот на Opel ја доби и наградата „Best Buy Car“ за 2020 за новата Opel Corsa. Жирито на AUTOBEST, кое го сочинуваат новинари од 31 земја, го избра новиот Opel како автомобил со најдобар однос цена-перформанси во Европа. Со сегашната награда, новата Opel Corsa оствари хет-трик на AUTOBEST: Ниту еден друг модел не е прогласен за „Best Buy Car" во Европа со три последователни генерации. Меѓу гала-гостите во Мајнц беа Директорот за Маркетинг и Продажба, Ксавиер Дукемин, Директорот за инженеринг, Кристијан Милер и потпретседателот за комуникација, Харалд Хампрехт.

„Нашата нова Opel Corsa е автомобил ориентиран кон иднината - најнапредна, со одлична динамика на возење и исто така електрична. Тој автомобил нуди врвни технологии по фер цени. Тоа исто така го убеди жирито на AUTOBEST “, рече Мајкл Лохшелер во Мајнц. „Наградата‘ MANBEST ’е голема лична чест за мене. Овој наслов го прикажува она што го постигнавме како тим со сите вработени во Opel. Ние го вративме Opel назад на патот кон успехот - и тоа ќе остане на тој начин “, вети менаџерот на годината за 2019.

По преземањето на Opel од страна на Groupe PSA во 2017 година, Мајкл Лохшелер и неговиот менаџерски тим го развија и спроведоа сеопфатниот стратешки план „PACE!“, што ќе го направи Opel одржливо профитабилен, глобален и електричен. Новата Opel Corsa-e ја започна најголемата офанзива за електрификација со својата светска премиера минатото лето. Corsa-e комбинира практични квалитети на Corsa со работење без CO2 и секојдневно електричeн опсег до 337 километри (според WLTP1). Веќе во 2007 и во 2015 година, четвртата и петтата генерација на Corsa победија на AUTOBEST. Новите Corsa и Corsa-e ја продолжуваат оваа традиција со третата титула на AUTOBEST.

Награди од експерти и јавност: ентузијазам за моделите на Opel

Новата генерација Corsa остави силен почеток. На пример, во Германија веќе е прогласена за „Компаниски автомобил на годината“ и пред неколку дена ја доби наградата за „Connected Car“ од Auto Bild групацијата. Во Шпанија, новата Corsa ја освои титулата „Premio Best Car Coche Global“. Предводникот на Opel, моделот Insignia исто така слави успех низ цела Европа. Во Велика Британија, неодамна беше прогласена за „Upper Medium Car of the Year“ веќе трета година по ред; поради неговиот висок квалитет, тој исто така води во истражувањето на J.D. Power за „Најсигурен автомобил од средната класа“. Во Германија, благодарение на најнапредниот Twinster погон на сите тркала со векторски вртежен момент, Insignia е „All-Wheel Drive Car of The Year“ и добитник на наградата „Auto Test Award“, како и носител на главната награда на „J.D. Power”. Компактните модели SUV Mokka X и Crossland X ја комплетираат наградената серија на Opel како „Најсигурен мал теренец“ во Велика Британија и „Најдобар семеен автомобил“ во Холандија.

Лесните комерцијални возила од Vauxhall, сестринската марка на Opel, исто така се особено популарни во Велика Британија. Триото Combo Cargo, Vivaro и Movano добиja бројни награди кои се „Мал / лесен / среден ван на годината“ па до „Лесно комерцијално возило на годината“ и „Награда за ТВД избор на Трговцие“. Новата Vivaro ја доби и „ТВД наградата за најдобар новaк“. Во странство, Opel беше „Бренд на годината“ во 2019 година.

Можеби ќе ве интересира

УСЈЕ и годинава се приклучува на глобалната иницијатива „Часот на планетата Земја“

УСЈЕ и годинава се приклучува на глобалната иницијатива „Часот на планетата Земја“

НЛБ Банка подготвува мерки за олеснување на отплатата на кредитите

НЛБ Банка подготвува мерки за олеснување на отплатата на кредитите

Халкбанк ја одложува наплатата на кредитните обврски за 6 месеци за сите физички лица кои имаат редовна отплата на своите обврски

Халкбанк ја одложува наплатата на кредитните обврски за 6 месеци за сите физички лица кои имаат редовна отплата на своите обврски

Вработените од „Аџибадем Систина“ донираа 50 пакети храна и медицински материјали за жителите на Дебар

Вработените од „Аџибадем Систина“ донираа 50 пакети храна и медицински материјали за жителите на Дебар

Санирани повеќе водоводни дефекти во Скопје

Санирани повеќе водоводни дефекти во Скопје

Поради приклучок на водоводна мрежа бе вода дел од Волково

Поради приклучок на водоводна мрежа бе вода дел од Волково

Без вода корисниците на улицата „Петар Георгиев“

Без вода корисниците на улицата „Петар Георгиев“

Уличен дефект на водоводна мрежа на улицата Киро Фетак

Уличен дефект на водоводна мрежа на улицата Киро Фетак

УНИБанка повика да oстанете дома со пакет бесплатни дигитални услуги My UNIbank - UNIToken

УНИБанка повика да oстанете дома со пакет бесплатни дигитални услуги My UNIbank - UNIToken