23 Март, 2018
0.0648

Авганистанецот кој повреди четири лица во Виена се обиде да се самоубие во затвор

Објавено во: Свет 13 Март, 2018

Aвганистанецот кој минатата среда нападна и повредил четири лица во центарот на Виена, се обидел да изврши самоубиство во затворска ќелија.

Неговиот обид да си го одземе животот е спречен благодарение на брзата реакција на затворските чувари, соопшти Министерството за правда.

23-годишниот Џафар С. бил префрлен во болница каде што по прегледите од медицинските лица е утврдено дека тој не си нанел сериозни повреди.

Џафар е обвинет извршување на обид за повеќекратно убиство.

"Тој е во затвор под постојан надзор", изјави портпаролката на Министерството за правда,Brita Tihi-Martin, не сакајќи да ги објави деталите за обидот за самоубиство.

За време на сослушувањето 23г-годишниот авганистанец, изјави дека во Австрија пристигнал во 2015 година заедно со други бегалци. Тој минатата среда со нож избоде тричлено семејство и подоцна и уште еден бегалец бидејќи бил бесен поради условите за живот.

Можеби ќе ве интересира

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

Да се хакира авион при лет - дали е ова можно?

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди