23 Јуни, 2018
0.3482
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Авганистанецот кој повреди четири лица во Виена се обиде да се самоубие во затвор

Објавено во: Свет 13 Март, 2018

Aвганистанецот кој минатата среда нападна и повредил четири лица во центарот на Виена, се обидел да изврши самоубиство во затворска ќелија.

Неговиот обид да си го одземе животот е спречен благодарение на брзата реакција на затворските чувари, соопшти Министерството за правда.

23-годишниот Џафар С. бил префрлен во болница каде што по прегледите од медицинските лица е утврдено дека тој не си нанел сериозни повреди.

Џафар е обвинет извршување на обид за повеќекратно убиство.

"Тој е во затвор под постојан надзор", изјави портпаролката на Министерството за правда,Brita Tihi-Martin, не сакајќи да ги објави деталите за обидот за самоубиство.

За време на сослушувањето 23г-годишниот авганистанец, изјави дека во Австрија пристигнал во 2015 година заедно со други бегалци. Тој минатата среда со нож избоде тричлено семејство и подоцна и уште еден бегалец бидејќи бил бесен поради условите за живот.

Можеби ќе ве интересира

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Стебла канабис најдени во парламент

Стебла канабис најдени во парламент

Невреме уби заменик градоначалник

Невреме уби заменик градоначалник

Во банкомат нагризани 18.000 долари

Во банкомат нагризани 18.000 долари

Германија препорача датум за Македонија

Германија препорача датум за Македонија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала