03 Јуни, 2020
0.0197

АВИОНИТЕ НА ЛУФТХАНЗА ГИ СПУШТИЈА КРИЛЈАТА: Патниците погодени од штрајкот

Објавено во: Економија 07 Ноември, 2019

Поради дводневниот штрајк кој го закажа Независниот синдикат на кабинскиот персонал Луфтханза најави дека ќе активира специјален план на летови во тој период.

Имено, германскиот авио-превозник ќе го намали бројот на закажани летови во текот на тие два дена.

Компанијата изрази жалење поради неугодноста за патниците и повика околу 180 000 патници да го проверат статусот на своите летови.

Денес ќе бидат откажани околу 700 летови, а за вториот ден од штрајкот Луфтханза очекува дека бројот на полетување ќе се намали за околу 600.

Претходно германската авио-компанија бараше од судот во Франкфурт забрана за штрајкот на кабинскиот персонал најавен за четврток и петок.

Околу 2300 од 3000 летови предвидени денеска ќе бидат извршени и 2400 во петокот, наместо предвидените 3000, што ќе погоди вкупно околу 180 000 патници, наведува денеска компанијата во соопштението.

Штрајкот беше најавен за ноќта по полноќ и да трае до петок, на полноќ по локално време.

Погодени ќе бидат сите летови кои поаѓаат од германските аеродроми, без разлика дали се домашни или меѓународни, соопштил синдикатот.

Синдикатот одлучи да го покрене овој штрајк поради упорното одбивање на компанијата на Луфтханза да преговара за нивните барања, се наведува во соопштението.

Обидот на компанијата по судски пат да го спречи штрајкот е отфрлен денес во судот за работата во Франкфурт. Компанијата се жалела на таа одлука и во текот на вечерта ќе се знае одговорот на жалбата.

Луфтханза нагласи дека нејзините филијали не се погодени со овој штрајк.

Како што е соопштено, се разгледува на кои линии тие авиокомпании би можеле да користат поголеми летала за да би можеле да понудат алтернатива за патниците погодени со штрајкот.

Можеби ќе ве интересира

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија

И ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСИРОМАШНИ: Лоши очекувања за македонската економија

И ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСИРОМАШНИ: Лоши очекувања за македонската економија

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

БРОЈКАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ПОГОЛЕМА: Се повеќе Германци работат со скратено работно време

БРОЈКАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ПОГОЛЕМА: Се повеќе Германци работат со скратено работно време

СТАПИ НА СИЛА ДЕНЕСКА: Русите четири месеци нема да увезуваат нафта

СТАПИ НА СИЛА ДЕНЕСКА: Русите четири месеци нема да увезуваат нафта

РЕКОРДНА НЕВРАБОТЕНОСТ: Oд Втората светска војна вакво нешто не се случило во Австрија

РЕКОРДНА НЕВРАБОТЕНОСТ: Oд Втората светска војна вакво нешто не се случило во Австрија

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните