24 Април, 2019
0.0408

АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА: Се урна нов авион боинг „737 MAX“-нема преживеани

Објавено во: Свет 10 Март, 2019

Се урнал патнички авион „Етиопиан ерлајнс“ 737 MAX на летот од Адис Абебе кон Најроби. На тој лет биле 157 патници и осум членови на екипажот. Нема преживеани.

Иако засега никој од претставниците не објавил ништо за бројот на жртви, етиопската национална телевизија соопштија дека нема преживеани. За тоа време, членови на семејствата и пријатели кои на аеродромот во Најроби го чекаат етиопскиот авион, немоќно гледаат во таблата за доаѓање на авион на која стои дека летот ЕТ 302 е одложен.


Според достапните информации, кои ги соопштила етиопската авиокомпанија, авионот се урнал само неколку минути по полетувањето во 08.38 по локално време, од аеродромот во Адис Абеба, некои 50 км од аеродромот.

Во соопштението се наведува и дека на лице место веднаш се пратени сите екипи за спасување и потрага, но дека засега нема официјални потврди за жртви или преживеани.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица