25 Јуни, 2022
0.0330

Азески: Понудивме мерки до Владата за рационализација на потрошувачката на електрична енергија

Објавено во: Економија 27 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Бранко Азески, претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, беше денеска во посета на Синодот на МПЦ-ОА и од таму порача дека бизнисот на Владата му предложил неколку мерки, пред се во справувањето со енергетската криза и скапата цена за електрична енергија.

- Суровините се многу скапи а некои од нив не можат да се набават. Бараме да се подигне степенот на производство и да се рационализира потрошувачката на електрачна енергија. Понудивме решенија со јавно-приватни партнерства во делот на електропроизводството. Имаме предлози свои за јавните набавки како да се менаџираат во оваа ситуација. До крајот на годината да не се носат нови даночни задолжувања и да има предвидливост. Тоа се мерки за кои чекаме да видиме што ќе се случи со ребалансот па да седнеме со Владата да разговараме, гласеше одговорот на Азески на едно од новинарските прашања.

Коментирајќи го предлог ребалансот на буџетот, тој рече дека истиот е очекуван со кратењето на непродуктивните трошоци.

- Во ваква ситуација, ние сме подготвени за кризната ситуација, ги знаеме сите податоци и мобилизирани сме да помогнеме. Ги повикуваме сите министерства и Влада да бидат максимално одговорни и да помогнат.  Да се прилагодуваат на ситуацијата со намалување на некои непродуктивни трошоци. Не очекува тежок период, а ние навреме ќе предлагаме решенија. Бизнисот жилаво се држи, а мерките што ќе ги предлагаме се да опстои постојната економска активност и работните места, искоментира претставникот на бизнис фелата.

Азески потсети дека комората ќе добие орден за заслуги од претседателот Стево Пендаровски по повод 100-годишнината од формирањето, а денеска се во седиштето на МПЦ-ОА на честитање за признанието на автокефалноста.Можеби ќе ве интересира

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра