07 Март, 2021
0.0215

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2021

Џозеф Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД.

Со положувањето на свечената заклетва тој и официјално стапи на функцијата како 46-ти претседател на САД. Церемонијата започна со изведба на американската химна која ја пееше поп ѕвездата Лејди Гага, а по неа настапи и Џенифер Лопез. Бајден порача дека со обнова на сојузништвата, САД ќе биде партнер за мир и стабилност. 

„Се слушна волјата на народот и се посвети внимание на волјата на народот. Повторно научивме дека демократијата е скапоцена, дека демократијата е кревка. И во овој час, мои пријатели, победи демократијата“, рече Бајден.

Инаугурацијата се одржа со протокол различен од претходните поради пандемијата и стравот од нови екстремистички напади.  На церемонијата не присуствуваше досегашниот претседател Доналд Трамп, со што по 150 години стана првиот претседател во заминување кој не присуствуваше на инаугурацијата на наследникот. Трамп со своето семејство ја напушти Белата Куќа 4 часа пред церемонијата. Во последните часови од мандатот, Трамп во својот последен акт како претседател помилува 143 лица, меѓу кои и својот поранешен главен соработник Стив Бенон и познатиот рапер Лил Вејн.

Можеби ќе ве интересира

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот