18 Март, 2019
0.2712
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

БАЛКАНСКА ТУРНЕЈА НА КРВНИКОТ ОД НОВ ЗЕЛАНД: Ја посетил Бугарија, а поминал и низ Србија

Објавено во: Свет 16 Март, 2019

Бугарските власти соопштија дека ги истражуваат мотивите за престојот во Бугарија во ноември 2018 на десничарскиот екстремист кој го изврши нападот на двете џамии во Нов Зеланд.

Осомничениот напаѓач, 28-годишниот Австралиец кој изведе напад на две џамии во местото Крајстреч, во текот на молитвата во петокот , престојувал во Бугарија од 9 до 15 ноември 2018 година, рекол бугарскиот државен обвинител Сотир Цацаров.

Отворена е истрага за да се утврди дали неговата верзија дека сакал да открие историски места и да ја проучува историјата на балканските земји е исправна, или тој имал други цел, навел обвинителот на прес конференицијата за новинарите.

Бугарскиот министер за внатрешни работи Младен Маринов додал дека целта на истрагата е да се разјаснат мотивите на престојот на тој човек и можни контакти со други лица.

Според првите елементи на истрагата нема податоци за терористички активности или контакти и лица во Бугарија, навел обвинителот.

Истражителите веќе имаат прецизни информации за текот на неговиот престој во Бугарија - тој стигнал во Софија од Дубаи на 9 ноември, изнајмил автомобил на 10 ноември и посетил историски локации во десет бугарски места. Заминал од Бугарија.

На 15 ноември летнал за Букурешт каде изнајмил автомобил за да отиде во Унгарија, наведува обвинителот.

Тоа не било прв пат тој Австралијанец да престојува во Југоисточна Европа. Според истите извори тој кратко престојувал на Балканот од 28 до 30 декември кога со автобус патувал низ Србија, Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Бугарски претставници навеле дека за оваа истрага се во контакт со властите во САД, Нов Зеланд, Австралија, ОАЕ, Србија и Црна Гора.

Главниот осомничен за нападот во Крајстчерч каде се убиени 49 луѓе, објавил документи според кои како мотив за своето дејствување навел дека се бори против имиграцијата која ја преплавува културата на белите народи. Некои елементи се повикуваат на епизодите од историјата на Балканот и Отоманската империја.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?