13 Декември, 2018
0.2550
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

Балканската рута е повторно отворена?

Објавено во: Балкан 12 Март, 2018

Германската Федерална служба (БНД) предупредува дека т.н. Балканска рута за криумчарење бегалци од Блискиот исток и Африка е повторно отворена, објави германското списание „Фокус“.

Дојче веле пренесува дека во текстот се наведува дека „од 2016 година бегалската рута преку Источна Европа би требало да е херметички затворена“, но дека „кримчарските банди одамна, повторно шверцуваат илјадници бегалци месечно“.

Во текстот на „Фокус“ се наведени примери на бегалци кои по Балканската рута стасале до Германија, пренесувани во камиони-ладилници и исфрлени како „илегален отпад“. Илегалните мигранти за ова „хорор патување“ платиле по 8.000 евра.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СТРАОТНА НЕСРЕЌА ВО АНКАРА: Воз излетал од шините-има мртви и многу повредени

(ВИДЕО) СТРАОТНА НЕСРЕЌА ВО АНКАРА: Воз излетал од шините-има мртви и многу повредени

Цела Албанија сака во САД

Цела Албанија сака во САД

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Го навредила Ердоган и заврши во притвор