23 Април, 2018
0.0647

БАНСКО УРИВА РЕКОРДИ: Голема посетеност за време на изминативе празници

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2018

Околу 20 000 туристи го посетија Банско за време на Божиќните и Новогодишните празници. Ова го изјавил Георги Икономов, градоначалник на Општина Банско, пишуваат бугарските медиуми.

„Протокот на туристи за време на Божиќните и Новогодишните празници беше огромен. Сите хотелиери и ресторани велат дека толку многу луѓе немало досега во Банско. Иако во Банско нема снег, зимата е без снег, има доволно снег на планината и патеките се обработену“, рекол тој.

„Квалитетот на снежната покривка е многу добар, па во текот на празниците се беше одлично. Најмногу би определил ситуацијата како многу мирна, без никакви инциденти. Се надевам дека сè било успешно за хотелиерите и пријатно за туристите“, додал уште Икономов .

Тој додаде дека се уште е рано да се каже дали има нови странски туристи кои го избрале Банско оваа година.

И многу наши граѓани, па можеби и вие што го читате ова заминаа за празниците во соседна Бугарија, а некои допрва ќе го искористат зимскиот одмор таму.

Можеби ќе ве интересира

Грчки анархисти нападнаа дипломатски претставништва

Грчки анархисти нападнаа дипломатски претставништва

Грција не сака да ги менува „пучистите“ за заробени војници со Турција

Грција не сака да ги менува „пучистите“ за заробени војници со Турција

Ван Ромпој: Можни се граѓански војни во Екс-Ју земјите

Ван Ромпој: Можни се граѓански војни во Екс-Ју земјите

И ЦРНА ГОРА „УДИРА“ ПО НАРОДОТ, ДОДЕКА БОГАТИТЕ СЕ БОГАТАТ: Нема дополнителен данок за богаташите

И ЦРНА ГОРА „УДИРА“ ПО НАРОДОТ, ДОДЕКА БОГАТИТЕ СЕ БОГАТАТ: Нема дополнителен данок за богаташите

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?