18 Март, 2019
0.2399
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

Објавено во: Финансии 15 Февруари, 2019

Во Германија се бараат сезонски работници за берба на аспарагус. 

Се работи за тешка работа, но дневно може да се заработат до 150 евра. 

За дден час работа исплаќаат 8.60 евра. Тоа е поголема сума од онаа која ја исплаќаа лани. 

Но, за Германците ова е слабо платена работа, а од таа сума работникот си плаќа храна и сместување. 

Треба да се исклучи и паузата, затоа што таа во Германија не се плаќа. 

Се работи дневно по 12 до 13 часа, и со тоа работното време завршува околу 20 часот. 

Можеби ќе ве интересира

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

Oва се најбогатите жени во светот

Oва се најбогатите жени во светот