13 Ноември, 2019
0.0236

Баша: 30 јуни е политички погреб на Еди Рама

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2019

 Часот на победата се наближува.Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден,секој час, во град и во село. Рама оди си.

Со оваа порака, од пред партиското седиште, лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша, го заврши деветтиот „национален протест“ што се одржа синоќа, кој иако најмасовен мина мирно како никогаш до сега.

Во обраќањето Баша додаде уште еден услов во барањата на опозицијата која со месеци протестира против Владата и премиерот Еди Рама.

– 30 јуни е политички погреб на Еди Рама. Избори без опозиција нема и никогаш нема да има. Но вечерва со ваш благослов и барање, на нашиот политички став за решавање на оваа криза да нема преговори за заминувањето на Еди Рама, формирањето преодна влада која ќе спроведе слободни избори, го додаваме и условот за кој исто така нема преговори а тоа е ослободување на уапсените учесници на протестите и апсењето на крадците на гласови.Од прв до последен,- рече Баша.

Додаде дека насилното сценарио на Рама не се реализирало и на насобраните им се заблагодари за учеството на „гигантскиот протест“.

Протстот,на кој според организаторите присуствувале над 120.000 лица од сите делови на земјата, вообичаено почна пред Владата со обраќањето на Баша, кој до местото од каде се обрати, дојде со помалата ќерка,додека неговата сопругата со поголемата ќерка беа во толпата,онака како што претходно вети.

– Рама добро нека разбере,нема ни еден чекор назад. Нема избори на 30 јуни. Граѓанската алијанса е на нозе. Битката продолжува од град во град, од село во село. Демократијата против нарко државата,-порача меѓу другото Баша.

Вообичаено протестантите маршираа со запалени мобилни телефони до пред Парламентот а потоа до седиштето на Демократската партија.


Foto: albeu.com

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ