15 Април, 2021
0.0201

БАВАРИЈА ЌЕ НАБАВИ 2,5 МИЛИОНИ ДОЗИ СПУТНИК V: Потпишан прелиминарен договор

Објавено во: Свет 08 Април, 2021

Германската покраина Баварија преговара за „прелиминарен договор“ за набавка на 2,5 милиони дози на руската вакцина поротив Ковид-19, Спутник V, објави регионалниот лидер, Маркус Содер, пренесува Euronews.

-Овој „прелиминарен договор е потпишан денес“, рече конзерватнивниот политичар, додавајќи дека ако Спутник биде одобрен во Европа, тогаш покраината Баварија ќе добие дополнителни дози вакцина, односно 2,5 милиони, во наредните месеци.

Р-Фарм Германија, подружница на рускиот гигант за производство на лекови Р-Фарм, има производна линија во баварскиот град Илертисен и е во позиција да ја произведува руската вакцина, наведуваат повеќе германски медиуми.

Инаку, Содер, уште во март побара од ЕМА да го „забрза“ процесот на одобрување за Спутник V.

Процесот на вакцинациите во ЕУ тече многу бавно за што е и постојано критикуван, па и другите земји-членки - имено Австрија и Словачка - веќе објавија дека преговараат за нарачка за руската вакцина.

Спутник V сè уште е предмет на одобрување од Европската агенција за лекови, а Унгарија во моментов е единствената членка на ЕУ што ја употребува руската вакцина. Германската влада досега соопшти дека сака да почека ЕМА да донесе одлука пред да влезе во дискусии за купување, но истовремено Германија е еден од главните поддржувачи на руската вакцина во Европа.

Другите западни земји ја обвинуваат Москва дека ја користи својата вакцина како алатка за геополитичко влијание, обвинувања што Русија ги отфрла.


Можеби ќе ве интересира

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил

ЕДНА ЖЕНА ПОЧИНА, ДРУГА ВО КРИТИЧНА СОСТОЈБА ПО ВАКЦИНАЦИЈА СО ЈАНСЕН: САД ја стопираат употребата на вакцината од Џонсон и Џонсон

ЕДНА ЖЕНА ПОЧИНА, ДРУГА ВО КРИТИЧНА СОСТОЈБА ПО ВАКЦИНАЦИЈА СО ЈАНСЕН: САД ја стопираат употребата на вакцината од Џонсон и Џонсон