16 Мај, 2021
0.0184

Бектеши: Рестораните за свадби можно е да отворат на крајот на мај

Објавено во: Економија 20 Април, 2021

Министерот за економија, Крешник Бектеши во Клик Плус, рече дека рестораните за свадби можат да бидат отворени од крајот на мај.

„Верувам и во дискусиите што ги имаме во кризниот штаб дека од некаде кон крајот на мај ќе  биде дозволено да отвораат свадбените ресторани, земајќи го предвид трендот на опаѓање на нови случаи“, изјави Бектеши.

Претходно, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, последно што изјави е дека додека здравствената криза е во тек не може да се дозволи да работат рестораните за свадб и дека за сите угостителски објекти кои се затворени овој период со одлука на Владата ќе следи економска поддршка.

– Ќе направиме се што треба за да влезат во системот, да бидат категоризирани и соодветно да се постапи со нив во редовните програми на Министерството за економија и ако е потребно и со дополнителни мерки. Тие се една од категориите, заедно со уште неколку, кои се најпогодени на светско ниво, за кои размислуваме како да ги третираме на соодветен начин, порача Битиќи пред помалку од две недели.


Можеби ќе ве интересира

ЕДЕН РЕГИОН, ЕДНА ЕКОНОМИЈА

ЕДЕН РЕГИОН, ЕДНА ЕКОНОМИЈА

Бугарите штедат и во време на пандемија

Бугарите штедат и во време на пандемија

Иако е во сенка на златото, цената на среброто забрзано расте

Иако е во сенка на златото, цената на среброто забрзано расте

Хрватска ги отвора вратите за сезонците, можете да заработите до 1.200 евра

Хрватска ги отвора вратите за сезонците, можете да заработите до 1.200 евра

Мизо: Ризици постојат, ќе има зголемување, но тоа ќе биде далеку од онаа состојба во 2019 година

Мизо: Ризици постојат, ќе има зголемување, но тоа ќе биде далеку од онаа состојба во 2019 година

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Кој му плати на Туџаров 440.000 евра: Првиот човек на Реплек продава акции од компанијата

Кој му плати на Туџаров 440.000 евра: Првиот човек на Реплек продава акции од компанијата

АНА-МПА: Заев со успешни средби со Хеленик Петролеум, нафтоводот може да се активира на лето

АНА-МПА: Заев со успешни средби со Хеленик Петролеум, нафтоводот може да се активира на лето

Државата почна да му ја исплаќа А1 Арена „Борис Трајковски“ на Град Скопје, платена првата рата од милион евра

Државата почна да му ја исплаќа А1 Арена „Борис Трајковски“ на Град Скопје, платена првата рата од милион евра