29 Јули, 2021
0.0183

Бектеши со вест од Украина: Македонските производи на украинскиот пазар без даноци или со ниски царини

Објавено во: Економија 16 Јуни, 2021

Крешник Бектеши, министерот за економија, денеска при посетата на Украина објави дека македонските производи ќе се извезуваат на украинскиот пазар или без даноци или со ниски царини.

„Денес, заедно со заменик-министерот за економски развој, трговија и земјоделство на Украина, Тарас Кака, претседававме со Третото заседание на Меѓувладината комисија според Договорот меѓу македонската Влада и Владата на Украина за економска и трговска соработка.

Наша заедничка желба е да ја зајакнеме и продлабочиме билатералната економска соработка меѓу двете земји. Договоривме нови можности за поголема либерализација на трговијата меѓу Северна Македонија и Украина.

Традиционалното пријателство меѓу двете земји е предуслов и стабилна основа за соработка да продолжи со позитивен тренд и во наредниот период во сите области од заеднички интерес, особено во економскиот план.

Во последните две години, поточно пред периодот на пандемиите, успеавме да им обезбедиме на граѓаните безвизен режим за краткорочен престој од 90 дена, директен лет Киев-Скопје и обратно, како и збратимување на седум општини од Северна Македонија и Украина.

Ова ја интензивира општата соработка, олеснувајќи ги деловните врски и контактите меѓу двете земји, како и развојот на туризмот“, објави Бектеши на Фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

Блиску сме до просечна плата од 500 евра, тврди Шахпаска

Блиску сме до просечна плата од 500 евра, тврди Шахпаска

Со ребалансот на буџетот ќе има повеќе пари за здравството

Со ребалансот на буџетот ќе има повеќе пари за здравството

Генерали Инвестментс излезе со известување за промена на Депозитарна банка

Генерали Инвестментс излезе со известување за промена на Депозитарна банка

НОВ ЧЛЕН НА НАДЗОРЕН ОДБОР НА НЛБ БАНКА: Андреја Стражишар доби мандат од 4 години

НОВ ЧЛЕН НА НАДЗОРЕН ОДБОР НА НЛБ БАНКА: Андреја Стражишар доби мандат од 4 години

Швеѓаните имаат најдолг работен век во ЕУ

Швеѓаните имаат најдолг работен век во ЕУ

ОЧЕКУВАЊАТА НА ЗФ СРБИЈА СТАНАА РЕАЛНОСТ - директорот се пофали со три години успешна приказна

ОЧЕКУВАЊАТА НА ЗФ СРБИЈА СТАНАА РЕАЛНОСТ - директорот се пофали со три години успешна приказна

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: ССМ бара работодавците да го заштитат здравјето на работниците

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: ССМ бара работодавците да го заштитат здравјето на работниците

ПОРАСНАА ЦЕНИТЕ НА ЗЕЈТИНОТ, ПОРАСНА И ПРОФИТОТ НА „КРИСТАЛ“ - за половина година добивка од 609 илјади евра

ПОРАСНАА ЦЕНИТЕ НА ЗЕЈТИНОТ, ПОРАСНА И ПРОФИТОТ НА „КРИСТАЛ“ - за половина година добивка од 609 илјади евра

ИНТЕРВЈУ СВИЛАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: На бизнисот не му требаат совети, туку вмрежување, олеснување на давачките и решителна поддршка од владите

ИНТЕРВЈУ СВИЛАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: На бизнисот не му требаат совети, туку вмрежување, олеснување на давачките и решителна поддршка од владите