14 Јуни, 2021
0.0236

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

Објавено во: Економија 18 Мај, 2021

Крешник Бектеши, министерот за економија, денеска рече дека Државниот пазарен инспекторат под водство на доскорешниот директор Стојко Пауновски направил само една проверка на квалитетот на горивата со мобилната лабораторија која пред две години беше купена од Владата за 500.000 евра.

Ваквата реакција на Бектеши следува по сторијата за големиот увоз на опасно нафтено масло кое е забрането во ЕУ додека во Македонија на големо го користат индустриските произведувачи и комбинати. Министерот вели дека наместо независната лабораторија на државата, се користеле приватните.

Инаку претходно, Пауновски во сторијата на ИРЛ тврдеше дека наодите за неквалитетот и опасноста на ова гориво веќе ги испраќал до Министерството за економија.

„Ние како држава во последните две години набавивме независна мобилна лабораторија која е во сопственост на Бирото за метрологија, која директорот на Државниот пазарен инспекторат до овој момент ја користел само еднаш

Јас не би сакал да го користам зборот „лажел“ во тоа истражување, но има многу невистини, бидејќи токму оваа лабораторија можеше да се користи за да се направат такви проверки, но тој ниту еднаш не ја известил Владата, ниту Министерството за економија, за какви било сознанија

Ние како Министерство за економија такви сознанија не сме имале, а мобилната лабораторија не била користена од Државниот пазарен инспекторат, туку продолжил да ги користи приватните лаборатории“, рече Бектеши.

Можеби ќе ве интересира

Се појави загриженост бидејќи во светот циркулираат од 4.000 до 5.000 крипто валути

Се појави загриженост бидејќи во светот циркулираат од 4.000 до 5.000 крипто валути

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?