07 Јуни, 2020
0.0468

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Објавено во: Свет 23 Април, 2019

Белорусија го суспендираше извозот на лесни нафтени производи во европските земји. Ова го најави заменик-претседателот на белоруската нафтена компанија Сергеј Гриб, пишуваат европските медиуми.

"Во моментов договорните обврски се прекинати, додека не биде решено прашањето со руската нафта", истакнал Гриб.

Исто така, од компанијата се обидуваат да најдат начин за избегнување на казни за прекршување на условите на договорите со купувачи од Полска, од Украина и од Балтичките земји.

Руската компанија "Транснефт" ги потврди проблемите со квалитетот и вети дека ќе ја поправи ситуацијата. Минск денеска повика на формален состанок со Русија за да разговара за надомест на штета на опрема за белоруски рафинерии.

Пред тоа, претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека делницата од нафтоводот „Дружба“, кој поминува низ територијата на земјата, може да биде затворен за поправки, иако во него се транспортира руска нафта.

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП