09 Август, 2022
0.0262

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Објавено во: Свет 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Во четири месеци од војната во Украина, една од најголемите мистерии беше зошто Белорусија, безусловно лојален сојузник на Русија, не се вклучи активно во таа инвазија. Но, има се повеќе знаци дека тоа сепак може да се случи.

На средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко за време на викендот, рускиот претседател Владимир Путин најави испраќање балистички ракети способни да носат нуклеарни боеви глави Искандер-М во следните неколку месеци.

На состанокот во Санкт Петербург, Лукашенко му се пожали на „агресивната“, „конфронтирачка“ и „одбивна“ политика на неговите литвански соседи и Полска и побара од Путин да и помогне на Белорусија да подготви „симетричен одговор“ на наводните летови на НАТО со нуклеарни оружје во близина на границите на Белорусија.

„Минск мора да биде подготвен на се, дури и на употреба на тешко оружје за одбрана на нашата татковина од Брест до Владивосток“, рече Лукашенко, ставајќи јасно до знаење дека тој Русија и Белорусија, формално независна држава на чие чело е од 1994 година, ги гледа како единствена земја. 

Русија веќе распореди ракетни и противвоздушни системи Искандер, Панцир и С-400 долж белоруско-украинската граница, објави Генералштабот на вооружените сили на Украина претходно овој месец. Лукашенко, наводно, планира да формира нова, јужна воена команда и да ги зголеми вооружените сили на 80, од ​​сегашните 65.000 членови (од кои некои се цивили).

Украинскиот Генералштаб оваа недела објави на социјалните мрежи дека Белорусија испратила до 20 вагони со муниција во Русија за да му помогне на Путин во неговата војна против Украина.

Според воените аналитичари како Мајкл Кофман од Американскиот поморски аналитички центар (CNA), ова може да биде знак дека им снемува барем некои видови муниција на бојното поле - или дека едноставно е полесно да се снабдуваат со залихи од Белорусија, отколку од далечните воени бази во централна и источна Русија.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу минатата недела се сретна и со својот белоруски колега и рече дека „околностите се такви што се потребни итни заеднички мерки за зајакнување на одбранбените способности на двете земји и зголемување на борбената готовност, како и заедничка регионална противвоздушна одбрана“.

Веројатно најголемата причина за загриженост ја даде самиот Лукашенко со неговата бизарна изјава, дури и според неговите стандарди, дека Полска има намера да ја окупира западна Украина и дека Белорусија ќе мора воено да реагира на тоа.

„Ќе мораме да реагираме овде бидејќи не можеме да дозволиме Полјаците целосно да не опкружат. Тоа е опасна опција. Тоа го кажав одамна: Украинците и Русите ќе бараат од нас да помогнеме да се зачува (територијалниот) интегритет, за никој да не би прекинал се“, рече Лукашенко на 17 јуни, како што пренесе руската новинска агенција Тас.

Лудата теорија на заговор за полската окупација на западна Украина се шири преку проруските блогови и каналите на социјалните мрежи, па не е особено чудно што ја шири и полтронот на Путин, Лукашенко, но идејата дека Украина ќе бара заштита од Русија против пријателска Полска ја подигна целата работа на повисоко ниво на апсурдност.

Повеќе детали на Индекс.хр

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван