16 Јули, 2019
0.0290

Беса и Алијансата нема да прават договори за вториот круг

Објавено во: Македонија 23 Април, 2019

Партиите кои застанаа зад Блерим Река, третиот претседателски кандидат кој отпадна по првиот круг од изборите, нема да направат договор за поддршка ниту со владеачката коалиција ниту со најголемата опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Ова го најавуваат двете албански опозициски партии пред изборите кои ќе одлучат на 5 мај дали Стево Пендаровски или Гордана Силјановска Давкова ќе се пресели во претседателската резиденција на Водно.

Додека портпаролот на Беса беше категоричен по ова прашање, Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијансата за Албанците, остави мала можност за тоа но само ако двете партии заедно со Река донесат заеднички став.

Инаку Река веќе објави дека деновиве ќе донесе одлука дали некогашниот дипломат ќе остане политички активен.

Можеби ќе ве интересира

Боки 13 во Шутка: Одреден му е притвор

Боки 13 во Шутка: Одреден му е притвор

Одземен е телефонот на Катица Јанева

Одземен е телефонот на Катица Јанева

(ВИДЕО) Полицијата влезе и во 1 ТВ

(ВИДЕО) Полицијата влезе и во 1 ТВ

Претрес во домот на Јанева?

Претрес во домот на Јанева?

Што содржи новата „бомба“ која ја објави Ел Чека?

Што содржи новата „бомба“ која ја објави Ел Чека?

Се врши претрес во домот на Јовановски

Се врши претрес во домот на Јовановски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Уапсен Боки 13, Јанева си даде оставка

ФОКУС НА ДЕНОТ: Уапсен Боки 13, Јанева си даде оставка

Богоевски: Одговорност за сите, вклучувајќи ги и оние кои лажеа дека ја делеле нашата борба!

Богоевски: Одговорност за сите, вклучувајќи ги и оние кои лажеа дека ја делеле нашата борба!

Се стресе мало гратче на Истокот

Се стресе мало гратче на Истокот