21 Октомври, 2021
0.2035

„БЕСНЕЕ“ СТОМАЧЕН ВИРУС: Симптомите слични на Ковид-19, д-р Јевтиќ предупредува дека најстарите и најмладите се најзагрозени

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2021

Во текот на овој период карактеристични се стомачните вируси и бактериски инфекции и поради тоа има се повеќе повици до брза помош, а симптомите понекогаш може да бидат слични на ковид -19, така што кај луѓето предизвикува дополнителен страв, изјави за утринската програма на РТС, д -р Данијела Јевтиќ.

„Стомачниот вирус често е болест на валкани раце, се пренесува преку вода, овошје, зеленчук, па дури и валкани предмети. Инфекцијата може да личи на ковид, а проблемите се јавуваат околу 24 часа по изложувањето. Тоа е отпорен вирус и може да остане во телото дури триесетина дена. Се повеќе граѓани се јавуваат за совети за проблеми со стомакот. Инфекциите со стомачни вируси периодов се почести, тие се присутни и кај децата и кај возрасните, и важно е да се запамети дека најмладите и најстарите се и најзагрозени. Кај нив, регулаторните системи за компензација не се доволно ефикасни, а губењето на течности и сол е опасно за нив ", рече д -р Јевтиќ.

„Првите симптоми ќе бидат надуеност, треска, повраќање, дијареа, па дури и зголемени лимфни жлезди или течење на носот“, предупреди докторката.

Целиот текст на Женски Магазин


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка