15 Април, 2021
0.0266

БЕСПЛАТНИ ПАТАРИНИ, ПАРКИНГ, ПОПУСТИ ВО КАФЕАНИ: Што ќе добијат Србите како возврат од Македонија

Објавено во: Економија 06 Април, 2021

Додека премиерот Зоран Заев предлага српските државјани кои ќе доаѓаат во Македонија да не плаќаат патарини, од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот дојдоа плус предлози за оддложување на соседите.

Имено, Љупчо Јовановски кој е директорот на Агенцијата предлага српските туристи во земјава да имаат бесплатен паркинг, влезници за во музеи, како и попусти во кафеаните и хотелите.

Јаневски ова го предлага како благодарност за српските вакцини кои ни беа доделени бесплатно, а на Фејсбук го напиша ова:

„Подадената рака во тешките моменти никогаш не треба да биде заборавена! Предлагам:

бесплатни влезници за сите музеи

-бесплатен паркинг во сите градови

-попуст во сите угостителски објекти

-попуст во сместувачките капацитети

-брз трансвер на граничните премини

Љупчо во статусот додава и дека досега многупати потенцирал дека целиот Балкан преставува една туристичка дестинација и во овие тешки времиња сме си потребни едни на други како никогаш досега за да спасиме животи, туризмот и економиите на нашите земји.


Можеби ќе ве интересира

МАРТИН АНГЕЛОВСКИ ОД ТУК: Од понеделник излегуваме на протести, остануваме се додека не се прифатат нашите барања

МАРТИН АНГЕЛОВСКИ ОД ТУК: Од понеделник излегуваме на протести, остануваме се додека не се прифатат нашите барања

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат