21 Октомври, 2021
0.0194

БЕЗБЕДНОСНИ ИЗВОРИ ВО БРИТАНИЈА: Руски шпион ја украл формулата на АстраЗенека со која Путин го направи Спутник В

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2021

Русија беше обвинета дека користела шпион инфилтриран во Британија за да ја украде формулата за вакцината Оксфорд / АстраЗенека, за Владимир Путин да создаде свој сомнително сличен Спутник В, и да победи во трката за производство на првата ефективна вакцина против коронавирус во светот.

Безбедносни извори, како пшто пишува dailymail имаат докази дека московскиот крт во Обединетото Кралство бил физички способен да го добие најтајниот таен план - но не е јасно дали станува збор за документ од лабораторијата или фабриката на фармацевтскиот гигант, или вијала со готовиот лек кој потоа бил прошверцуван од земјата за анализа.

Министерот за внатрешни работи Демијан Хиндс тврдеше дека не може да го коментира случајот - но не го негираше - и рече: „Фер е да се претпостави дека сигурно има странски држави кои постојано би сакале да ги добијат своите чувствителни информации, вклучително и комерцијални и научни тајни и интелектуална сопственост“.

Шпиони на МИ-5 веќе рекоа дека руски хакери започнале обиди за извршување сајбер - напади на Универзитетот Оксфорд во март 2020 година - околу еден месец откако британските научници објавија дека започнале со развој на вакцина.

Во април минатата година Оксфорд / АЗ објавија дека ги започнуваат првите испитувања на луѓе - но следниот месец Москва рече дека измислиле своја вакцина и до август Владимир Путин даде ТВ обраќање до рускиот народ велејќи дека земјата победила на глобалната трка за создадете го првиот удар на „Ковид-19“.

Подоцна се покажа дека Спутник В работи на ист начин како и неговиот британски колега. И двете се вирусни векторски вакцини, што значи дека и двете користат друг заспан вирус за да го носат имунолошкиот агенс што потоа го уништува коронавирусот. Временската рамка на настаните сугерира дека Москва можела да го преземе планот за време на првите човечки испитувања во Велика Британија.

Покренува прашања за тоа колку може да биде висок кртот - и дали е фатен. Извори за „Сан“ велат дека на британските министри им било кажано дека имаат докази дека шпиони што работеле за Кремљ го украле нацртот за коронавирусот од мултинационалната фармацевтска компанија, со цел да дизајнираат сопствена вакцина.

Торискиот пратеник Боб Сили, експерт за руски прашања, рече: „Мислам дека треба сериозно да се зафатиме со руската и кинеската шпионажа. Без разлика дали станува збор за крадење на дизајнот на Астра-Зенека или за уценување над енергијата на овие авторитарни и тоталитарни режими, треба да бидеме мудри кон нив.

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе