14 Август, 2020
0.0179

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

Објавено во: Економија 07 Декември, 2019

Скоро 100 станбени кредити се одобрени преку проектот „Купи куќа, купи стан“ за годинава, а бројката најверојатно ќе расте и до крајот очекувањата се да бидат околу 150.

Станбените кредити предничат во однос на кредитите поднесени за куќи а што се однесува до апликантите процентуално 55% се мажи кои аплицирале за кредит за сопствен дом.

Скоро половина од одобрените кредити се однесуваат на млади или во бројки тоа значи 48 одобрени апликации.

Проектот на Министерството за финансии ќе продолжи и во 2020 и за иститот има предвидено пари во буџетот.

Се што ве интересира за проектот, кој им дава поддршка на граѓаните да стекнат сопствен дом, може да дознаете на саемот во Скопје Сити Мол .

Она што е новитет е дека има променети услови, односно меѓу промените е пониската каматна стапка а и нови модели, особено поволни за младите со возраст до и наполнети 35 години.

Можеби ќе ве интересира

Костовски обвини за смислено сценарио, ако се прифати стечајот ќе ја тужи државата и Народна банка

Костовски обвини за смислено сценарио, ако се прифати стечајот ќе ја тужи државата и Народна банка

Ангеловска-Бежоска кај Пендаровски: Максимални напори за обештетувањето на депонентите во Еуростандард

Ангеловска-Бежоска кај Пендаровски: Максимални напори за обештетувањето на депонентите во Еуростандард

ЕВН Македонија со осуда на инцидентот во Тетово, преземаат мерки за поголема заштита на вработените и имотот

ЕВН Македонија со осуда на инцидентот во Тетово, преземаат мерки за поголема заштита на вработените и имотот

Фондот за осигурување на депозити: Обесштетувањето ќе започне во рок од 20 дена

Фондот за осигурување на депозити: Обесштетувањето ќе започне во рок од 20 дена

Македонија меѓу земјите со најмал ризик за перење пари

Македонија меѓу земјите со најмал ризик за перење пари

Која македонска компанија подготвува нешто за првпат достапно на мобилен телефон?

Која македонска компанија подготвува нешто за првпат достапно на мобилен телефон?

ЕНЕРГЕТСКАТА ЗАЕДНИЦА ПОРАЧАЛА: Струјата не треба да биде евтина за сите, но да им се помогне на оние погодени од ковид кризата

ЕНЕРГЕТСКАТА ЗАЕДНИЦА ПОРАЧАЛА: Струјата не треба да биде евтина за сите, но да им се помогне на оние погодени од ковид кризата

Силк Роуд Банка: Важни информации за сите идни приматели на пензија

Силк Роуд Банка: Важни информации за сите идни приматели на пензија

Денеска протест против поскапувањето на струјата во неколку градови, главниот во Скопје

Денеска протест против поскапувањето на струјата во неколку градови, главниот во Скопје