25 Септември, 2022
0.0339

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2021

Добивај вести на Viber

ТВ гигантот Би-Би-Си утринава им се извини на своите гледачи кои беа сведоци на шокантните сцени од борбата за животот на Кристијан Ериксен за време на преносот на натпреварот Данска - Финска, што го направи овој британски сервис

Милиони навивачи и гледачи ширум Европа веќе ги осудија организаторите на преносот, кои и покрај болната сцена, скоро цело време го снимаа онесвестениот Ериксен, а Би-Би-Си беше една од телевизиите што директно пренесуваше од „Паркен“, стадионот во Копенхаген.

-Така, гледачите можеа да ги видат расплаканите и шокирани играчи на Данска како стојат над нивниот пријател, и скоро вкочанетото тело на Ериксен, како и лекарите кои со натчовечки напори се бореа за неговиот живот, па дури и го загубија во еден момент. Вознемирувачки сцени го обиколија светот, направена е штета, а Би-Би-Си е една од првите ТВ-станици што се извини, пренесуваат данските медиуми.

- Се извинуваме на сите што беа вознемирени од сцените од ТВ-преносот. Снимките во рамките на стадионот ги контролира УЕФА,  и штом натпреварот беше одложен, ги преземавме сите снимки што е можно побрзо - изјавија од националниот британски радиодифузер.


Можеби ќе ве интересира

Лесја Украинка: Мобилизацијата како агонија на фашистичка Русија

Лесја Украинка: Мобилизацијата како агонија на фашистичка Русија

КОЈ СЕ „ПУКА“ НА МЕСТОТО НА ПУТИН - ОСУМ КАНДИДАТИ: Меѓу нив политичари, генерал, банкар и затвореник

КОЈ СЕ „ПУКА“ НА МЕСТОТО НА ПУТИН - ОСУМ КАНДИДАТИ: Меѓу нив политичари, генерал, банкар и затвореник

САКААТ ДА ЈА УНИШТАТ НАШАТА ЗЕМЈА, ОПСЕГОТ НА РУСОФОБИЈАТА ИМА ГРОТЕСКНИ РАЗМЕРИ - Лавров во ОН жестоко ги нападна САД и Западот

САКААТ ДА ЈА УНИШТАТ НАШАТА ЗЕМЈА, ОПСЕГОТ НА РУСОФОБИЈАТА ИМА ГРОТЕСКНИ РАЗМЕРИ - Лавров во ОН жестоко ги нападна САД и Западот

ОВА Е ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА - кралското семејство објави фотографија

ОВА Е ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА - кралското семејство објави фотографија

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка од рушење на руски хеликоптер Ka-52 со стингер

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка од рушење на руски хеликоптер Ka-52 со стингер

ПРЕДВИДУВААТ КРАЈ НА СВЕТОТ - студија на Оксфорд за вештачката интелигенција ја замрзнува крвта во вените

ПРЕДВИДУВААТ КРАЈ НА СВЕТОТ - студија на Оксфорд за вештачката интелигенција ја замрзнува крвта во вените

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

ТЕШКО ТОЈ ШТО НЕМА ДА СЕ МОБИЛИЗИРА: Путин ќе ги казнува со казни и до 10 години затвор

ТЕШКО ТОЈ ШТО НЕМА ДА СЕ МОБИЛИЗИРА: Путин ќе ги казнува со казни и до 10 години затвор

ЗЕМЈАТА ГОРИ: папата Франциск го повика светот да ги отфрли фосилните горива

ЗЕМЈАТА ГОРИ: папата Франциск го повика светот да ги отфрли фосилните горива