07 Август, 2022
0.0240

Би-Би-Си: Кинески авиони повторно ја поминаа средната линија кон Тајван

Објавено во: Свет 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Како што објави Би-Би-Си повикувајќи се на информации од тајванското Министерство за одбрана кое денеска соопшти дека „повеќе“ кинески бродови и авиони втор ден по ред ја преминале средната линија на Тајванскиот Теснец.

Тајвански извор информиран за ова прашање изјави за Ројтерс дека околу 10 бродови на кинеската морнарица ја преминале средната линија и останале во областа во петокот наутро, а околу 20 кинески воени авиони, исто така, накратко ја преминале линијата.

Бродовите на морнарицата на Тајван остануваат блиску за да ги следат активностите на кинеската морнарица, додаде изворот.

Средната линија е неформалната линија на поделба помеѓу Кина и Тајван.

Фото: Принскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје