16 Декември, 2018
0.3012
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Бибер: Ако Договорот не помине во Грција, кон неа ќе има голем притисок

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2018

Ако Договорот не помине во Грција, кон неа ќе има голем притисок од ЕУ. 

Oва го изјави во интервју за МИА Флоријан Бибер од Универзитетот во Грац, Австрија.

Вели дека секогаш е тешко да се предвиди неочекуваното, но, сите сигнали се многу позитивни. 

„Како прво, актуелната грчка Влада е посветена на Договорот и сака да помине. Се чини дека има поддршка и од одредени опозициски партии во Парламентот. Исто така, искрено верувам дека Нова демократија, која формално е против Договорот, не би била несреќна ако Договорот помине пред да дојдат на власт следната година. Бидејќи ако Македонија ги исполни сите барања, ќе изгледа многу лошо за Грција ако таа не ги исполни своите обврски; тогаш целиот притисок ќе биде врз Грција. Затоа постои добра основа да веруваме дека сите значајни партии ќе ја одиграат својата улога и или ќе го прифатат договорот или барем нема да го бојкотираат до степен да пропадне. Со Грците не се знае, но сигналите од нивна страна се позитивни и оптимист сум дека договорот ќе добие поддршка во парламентите на обете земји во следниве неколку месеци“, вели Бибер кој важи за голем познавач на состојбите на Балканот.

Според него, очекувано е од Русија, која се противи на интеграцијата на Македонија во ЕУ и особено во НАТО, да создава проблеми, а обвинувањата за мешање на САД и ЕУ во процесите во Македонија ги оцени за смешни.

Можеби ќе ве интересира

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?