09 Август, 2022
0.0245

Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата поскапувањето на електричната енергија е 7,4 проценти

Објавено во: Економија 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, денеска на прес-конференција го соопшти зголемувањето на цените на електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи со новите блок-тарифи од 1 јули.

За сметките во лето за 77,2 проценти ќе има 6,7 проценти покачување, најави Бислимовски.

- За 98,8 проценти од домаќинствата просечната цена ќе се зголеми за 7,4 проценти, објави првиот регулатор.

Според блоковите, до потрошени  210 киловатчасови поскапувањето е 5,5 отсто, понатаму до 630 киловатчасови цената се зголемува за 10,3 проценти, до 1.050 повишувањето на цената продолжува со 18,3 отсто, а се што е над тоа ќе се плаќа со 138,7 отсто зголемување.

- Му благодарам на ЕСМ што обезбеди цена од 48 евра по мегаватчас и превземената покривање на загубите во електродистрибутивната мрежа, додаде Бислимовски.Можеби ќе ве интересира

Си-Ен-Ен: Компаниите на Ворен Бафет загубија 44 милијарди долари минатиот квартал

Си-Ен-Ен: Компаниите на Ворен Бафет загубија 44 милијарди долари минатиот квартал

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок