25 Јуни, 2022
0.0249

Битиќи: Се надевам дека нема да имаме многу јака зима

Објавено во: Економија 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во емисијата „Студио 10“ на ТВ24 рече дека од 1 јули мора да има минимално зголемување на цената на електричната енергија, но и дека струјата за домаќинствата и малите потрошувачи ќе биде 100-отсто домашно производство.

„Се надевам дека нема да имаме многу јака зима, иако ќе биде тешка од енергетски аспект. Луѓето треба да знаат дека никогаш 100 отсто не сме произведувале електрична енергија од домашно производство. Сите потреби на регулираниот пазар треба да бидат задоволени од домашните капацитети“, рече Битиќи.

Вицепремиерот најави дека струјата за домаќинствата и малите потрошувачи и натаму ќе биде „субвенционирана“ од државата, но во помал износ кој ќе биде од 50 до 60 отсто од сметките.

„Ние ќе продадеме по цена која е пониска од производствената, тоа што ќе го осигураме ќе биде од домашно производство. Сега ќе биде 100 отсто од наше производство, ќе се стават сите капацитети во функција, не само ТЕЦ Неготино, туку и третиот блок на РЕК Битола и сите хидроакумулации. Се уште ќе биде 50 до 60 отсто субвенционирана електричната енергија за домаќинствата, а со тарифниот систем ќе се зголеми и праведноста во плаќањето и ќе се заштитат голем дел од нашите граѓани кои помалку трошат“, тврди тој.

Битиќи очекува и пет до шест големи инвестиции кои ќе дадат пониска цена на електрична енергија, како што вели, дури и од јагленот, гасот и мазутот

„Според сите проекции и планоцви, освен ако не се случи некоја голема инфомрација, се надевам дека целокупното производство на електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи ќе биде од домашно производство“, уверува Битиќи.


Можеби ќе ве интересира

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра