02 Март, 2021
0.0213

Битиќи: Следната недела ќе видиме дали угостителите ќе работат до 23.00 часот

Објавено во: Економија 20 Јануари, 2021

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната прес-конференција рече дека следната недела ќе биде одлучено дали на угостителите ќе им се дозволи да работат до 23.00 часот. Од утре, според одлуката на Комисијата за заразни болести, нивното работно време ќе биде до 21.00 наместо до 17.00 часот.

Битиќи додаде дека ќе се разговата со угостителите за нивните нови барања за помош, откако тие се пожалија дека не добиле онолку колку што добиле некои сектори од државата иако нивната дејност била повеќе погодена од ковид-кризата. Вицепремиерот сепак не смета дека тие биле запоставени.

- Прво сметам дека недоволно меѓусебно сме искрени. Тој сектор и тоа како е помогнат. Имаше посебни мерки за нив уште во првиот и вториот пакет, бескаматни кредитни линии и исплата на плати како што добиваат сите. Посебен сегмент е ваучер-системот, а имаше и грантова шема. Како што зборуваме со сите чинители, така ќе зборуваме и со нив. Не знам зошто таков начин на комуникација би бил потребен, рече тој.
Можеби ќе ве интересира

Македонија продолжува во болна рецесија - БДП лани падна за 4,5 отсто, минус има и во четвртиот квартал

Македонија продолжува во болна рецесија - БДП лани падна за 4,5 отсто, минус има и во четвртиот квартал

Азески: Ако е стабилно, зошто министре се одложува исплатата на дивидендите

Азески: Ако е стабилно, зошто министре се одложува исплатата на дивидендите

Бесими: До крајот на март првичниот драфт за Царинскиот тарифник

Бесими: До крајот на март првичниот драфт за Царинскиот тарифник

БИТИЌИ: Фирмите за субвенциите за плати можат да аплицираат до крајот на март, а може и да ги исплатат платите, па Владата да им ги врати парите

БИТИЌИ: Фирмите за субвенциите за плати можат да аплицираат до крајот на март, а може и да ги исплатат платите, па Владата да им ги врати парите

ПРВИОТ ЧОВЕК НА КОМОРАТА, АЗЕСКИ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Собранието да не ги кочи економските закони

ПРВИОТ ЧОВЕК НА КОМОРАТА, АЗЕСКИ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Собранието да не ги кочи економските закони

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СВАДБИ ДА ПРЕДЛОЖАТ ПРОТОКОЛ ЗА РАБОТА - но конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СВАДБИ ДА ПРЕДЛОЖАТ ПРОТОКОЛ ЗА РАБОТА - но конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

Тутунски комбинат лани работел со добивка

Тутунски комбинат лани работел со добивка

И неделава точиме поскапи горива: Ова се цените

И неделава точиме поскапи горива: Ова се цените

До каде е изградбата на експресениот пат Штип-Кочани, кај Крупиште

До каде е изградбата на експресениот пат Штип-Кочани, кај Крупиште