22 Мај, 2018
0.3185
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

БИТКОИН ЛУДИЛО: Раст од 3.000 долари за ден, криптовалутата достигна нов рекорд

Објавено во: Економија 07 Декември, 2017

Молскавичниот раст на биткоинот продолжува и денес, додека највредната криптовалута секојдневно ги урива сопствените рекорди.

Откако премина 12 000 долари во средата, ден подоцна биткоинот достигна нов рекорд од дури 15 000 долари.

Пазарната капитализација на оваа дигитална валута достигна така 250 милијарди долари.

Еден од биткоин инвеститорите, Ранакај Јаин, ги советуваше малите вложувачи да не вложуваат повеќе од еден до три проценти расположливи средства во крипто валути.

Од друга страна, поголемите инвеститори, според негово мислење, би требало да вложат помеѓу 5 и 10 отсто пари кои ги имаат на располагање за инвестирање.

Според неговите зборови, новите инвеститори прво би требало да се потрудат да ја разберат технологијата и математиката пред да скокнат во играта.

Мајк Новогратс неодамна оцени дека биткоинот многу лесно можел да достигне и 40 000 долари до крајот на оваа година.


Можеби ќе ве интересира

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?

Ќе му пресуди ли новиот закон за енергетика на Димитар Петров?

Ќе му пресуди ли новиот закон за енергетика на Димитар Петров?