24 Јуни, 2018
0.3635
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Биткоинот незапирлив, урна нов рекорд

Објавено во: Економија 12 Октомври, 2017

Најпознатата криптовалута биткоинот достигнала нов рекорд надминувајќи и 5000 долари.

Големиот интерес на инвеститорите довел до раст на биткоинот дури на 5 144 долари во раното тргување во четвртокот.

Со тоа е постигнат рекорд од почетокот на септември кога биткоинот вредел 5 013 долари.

Инвеститорите очигледно ги надминале лошите вести од минатиот месец, кога регулаторите во Кина ги забранија некои од најголемите менувачници кои менувале биткоини. 

Но извештаите кои се појавија во последните денови укажуваат на тоа дека би можело да се продолжи тргувањето во втората најголема економија во светот.

Извештајот на Criptocoinnevs.com наведува цитирајќи ја кинеската државна новинска компанија Синхуа дека тргувањето со биткоин најверојатно ќе биде продолжено со строга регулација. Тоа би можело да вклучи нови правила за лиценцирање и спречување на перење пари кои би се имплементирале.

Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена