26 Јули, 2021
0.0191

Биткоинот падна, ФЕД му ја урна вредноста

Објавено во: Економија 17 Јуни, 2021

Се намалува вредноста на биткоинот. 

Најстарата и најпозната криптовалута  биткоин, има пад од 2 проценти за едно деноќие. Сега повторно е под границата од 40.000 долари, односно се тргува по цена од 39.300 долари. Биткоинот вчера падна по сесијата на американската централна банка, кога ФЕД објави зголемување на каматната стапка, поради очекување за поголема инфлација.

Google и Apple ќе прифаќаат криптовалути како платежно средство. 

Корисниците ќе можат да вршат трансакции во криптовалути поради партнерството со компанијата што ја обезбедува услугата за купување и продажба на криптовалути Coinbase. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

За 24 часа биткоинот доживеа бум

За 24 часа биткоинот доживеа бум

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?