19 Јуни, 2021
0.0218

БИЗАРЕН ТРЕНД: Млади јадат сирово и расипано месо, тоа им е опијат и ги лечи од депресијата

Објавено во: Свет 07 Мај, 2021

Нов опасен тренд се шири меѓу младите во Британија, а тој е да јадат сирово и расипано месо, кое се користело како некаков вид на опијат.

За оваа тема опширно пишуваше весникот The Sun.

Ова се поврзува и со пандемијата на коронавирусот, односно тоа што младите немаат ноќен живот. Додека, пак, сировото и расипано месо претставува силен опијат кој како што истакнуваат повеќето млади лица, им помага да се опуштат од стресот и напнатиот начин на живот.

За сировото месо да биде доволно силен опијат, неопходно е одредено количество месо да се остави неколку дена, или пак, еден месец надвор од фрижидер. Кога месото ќе почне да скапува, со појавата на одредени бактерии, е спремно за конзумација.

Сировото и расипано месо создава многу силно чувство на опиеност, и според младите, претставува најдобар опијат од сите останати.

Во интервју за познатиот таблоид „The Sun“, лекарката Сара Џарвис истакнува дека овој нов тренд е многу опасен по здравјето на луѓето, бидејќи може да предизвика одредени дигестивни проблеми и појава на специфични бактерии – Салмонела, Ешерихија коли и Листерија.

Сѐ уште не е познато која супстанца во сировото месо предизвикува чувство на опиенпст, но се претпоставува дека некоја од наведените бактерии го создава тоа чувство.

Како што пишува The Sun, новиот бизарен тренд на јадење на вакво месо, предизвикувал „експлозивна инконтиненција“, односно ги кревал луѓето.

Оние кои учествуваат во овој тренд го нарекоа „високо месо“ и користеле месо што било оставено да скапува во период од неколку недели, месеци, а во некои случаи и со години. Учесниците не го готват месото и наместо тоа го јадат сивото месо сурово.

Месото што се користи е често покриено со лиги и малку парчиња сива мувла - со дел од месото дури и се претворило во сиво или кафеаво додека се распаѓа.

"Веднаш се искачувам. Расипаното месо е најдобриот лек за депресија".

Реакцијата може да се должи на бројни работи, вклучително и делириум предизвикан од сериозно труење или реакција на бактериите што го погодуваат стомакот.

Луѓето кои се залагаат за примарна диета - што вклучува јадење сурово месо, сепак признаа дека може да има негативни ефекти.

Ахаонус Вондерпланиц, еден од главните застапници на примарната диета претходно рече дека тоа ги прави луѓето „болни и експлозивно инконтинентни“, што тие го нарекоа детоксикација.

Еден корисник на YouTube исто така претходно се снимаше како јаде сурово, расипано месо старо една година.

Корисникот го опиша вкусот како „огромен и зачинет“.

Тој рече дека е суво поради тоа колку долго седело таму и продолжи да ја јаде целата тегла месо.

Можеби ќе ве интересира

ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГИ БОДРИ НЕГОВИТЕ МОМЦИ ПРОТИВ РУСИЈА - Ериксен излезе од болница и веднаш ја посети репрезентацијата

ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГИ БОДРИ НЕГОВИТЕ МОМЦИ ПРОТИВ РУСИЈА - Ериксен излезе од болница и веднаш ја посети репрезентацијата

НОВА ОПАСНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАТА - Откриена е во Русија, можно е да е отпорна на вакцините

НОВА ОПАСНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАТА - Откриена е во Русија, можно е да е отпорна на вакцините

РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ДВОЈНО ПОГОЛЕМ - еве што кажуваат научниците за индискиот сој

РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ДВОЈНО ПОГОЛЕМ - еве што кажуваат научниците за индискиот сој

НАЈНОВА СТУДИЈА - луѓето кои прележле ковид не се заштитени на долг рок, вакцината е многу посигурна

НАЈНОВА СТУДИЈА - луѓето кои прележле ковид не се заштитени на долг рок, вакцината е многу посигурна

ОД АСТРАЗЕНЕКА И ОД ЏОНСОН И ЏОНСОН - ЕМА открила 415 случаи на згрутчување на крвта

ОД АСТРАЗЕНЕКА И ОД ЏОНСОН И ЏОНСОН - ЕМА открила 415 случаи на згрутчување на крвта

(ВИДЕО) ЗЛАТЕН ТОАЛЕТ, БАР, СПАЛНИ СОБИ: Со што уште располага авионот на Владимир Путин?

(ВИДЕО) ЗЛАТЕН ТОАЛЕТ, БАР, СПАЛНИ СОБИ: Со што уште располага авионот на Владимир Путин?

Во оваа земја луѓето не сакаат да се вакцинираат и Владата ги продава вакцините

Во оваа земја луѓето не сакаат да се вакцинираат и Владата ги продава вакцините

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА: Ова е моментот кога паѓа гондолата од жичарницата во Италија, видеото обелоденето по три недели

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА: Ова е моментот кога паѓа гондолата од жичарницата во Италија, видеото обелоденето по три недели

На Ериксен ќе му се имплантира најсовремен уред за контрола на срцето

На Ериксен ќе му се имплантира најсовремен уред за контрола на срцето