07 Јуни, 2020
0.0230

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Објавено во: Балкан 23 Април, 2019

Драган Мектиќ, министерот за безбедност на БиХ во технички мандат, тврди дека ликвидацијата на бизнисменот Славиша Круниќ е „убиство со потпис на власта“.

-Се тоа ќе го реши резервниот состав на полицијата-ирононично забележал Мектиќ на својот профил на Твитер, пренесува Б92.

Круниќ е убиен синоќа во размена на оган во населбата Гламочани близу Бања Лука.

Во пукањето покрај него се убиени уште две лица, еден од напаѓачите и телохранител на убиениот бизнисмен.

Убиениот напаѓач од претходно и е познат на полицијата и бил на потерница на Хрватска.

Како што пренесуваат „Независни новини“ убијците го начекале Круниќ пред влезот на семејниот имот во местото Јаблан кај Трна, а потоа во неговиот автомобил се испукани повеќе рафали.

Извор од истрагата открива дека убијците биле од две различни страни. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра