19 Февруари, 2019
0.4557
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Бизнисмените не сакаат парламентарни избори

Објавено во: Економија 18 Јануари, 2019

Сведоци сме дека во 2018 година, главен приоритет на Владата на Република Македонија беше процесот на интеграција во НАТО и ЕУ, кој веќе една деценија е приоритет за целата бизнис заедница, се вели во барањето на Стопанската комора на Македонија во однос на очекувањата во 2019 година: Од таму побараа да не се одржат предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, како што бара опозицијата а за што размислува и власта.

„Со години, изборните процеси и политичкиот вакуум го намалуваат интензитетот на економската активност, му штети на бизнис заедницата и на деловната активност. Овие изборни процеси и политичка транзиција се најдоа на место со единствена цел да се достигне моментот кога ќе се најдеме кон патот на интеграцијата во НАТО и во ЕУ. Затоа, проценето е дека затворање на поглавјето на уставните измени беа предуслов за членство во НАТО алијансата е време да се постигнат предвидените економски цели од избегнувајќи појава на политички кризи како во минатото.

Бизнис заедницата ја поддржува и ќе продолжи да го поддржува овој тежок процес, но бидејќи поголемиот дел од патот е помина, време е Владата да се фокусира и посвети на бизнисот и да покаже дека е навистина партнер на приватниот сектор и заеднички да придонесе за зголемување на економијата на земјата и благосостојбата на граѓаните.

Имаме позитивни очекувања за постигнување на предвидувања од 3,2% раст на БДП за 2019 година. Во оваа конотација, ние цениме дека за земјите во развој како Република Македонија, главниот двигател на економскиот раст се инвестициите во приватниот сектор, реализација на големи капитални инвестиции, посебен фокус на индустријата и иновациите. Затоа, фокусот треба да биде на имплементацијата на инвестициите.

Време е да се концентрираме на фундаменталните промени во економијата преку среднорочна стратегија за раст и економски развој, без оглед на политичките партии што ќе бидат на власт. Друг аспект од кој веруваме дека ќе има позитивно влијание врз економскиот и социјалниот развој на земјата е комуникацијата помеѓу бизнисите и државните институции, како и ефикасноста на јавната администрација за одговарање на барањата и потребите на бизнисите. грижа за она што треба да се направи а што е идентификувано со извештајот на Глобалниот индекс на конкурентност објавен од страна наСветскиот економски форум, каде што се забележува дека ефикасноста на администрацијата не е на соодветно ниво за што сите сме сведоци.

Ги охрабруваме институциите да одговорат на барањата на бизнисот, намалување на административните пречки за реализација на капитални инвестиции, обезбедување средства за рамномерен регионален развој од 1% од БДП, како и отфрлање иницијативи за предвремени парламентарни избори“, се вели во барањето.


Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?