11 Август, 2020
0.0437

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

Објавено во: Македонија 14 Јули, 2020

Денеска во касарната во Ѓорче Петров беше примена заштитна медицинска опрема составена од 62.000 заштитни маски, 4.200 заштитни очила, 3.000 визири, 6.000 заштитни одела и комплети, ракавици, инфузиски пумпи, електрични термометри и 2 сета термални шлемови, донација од Народна Република Кина, во вкупна вредност од околу 250.000 евра.

На примопредавањето на донацијата, државниот секретар во Министерството, Драган Николиќ се заблагодари на НР Кина и кинескиот народ за, како што рече, овој хуманитарен гест.

„Само преку активностите на солидарноста, заедничките споделувања на искуствата, научените лекции можеме сите заеднички и во регионот и глобално, во светски размери, да ја победиме оваа пандемија“, порача Николиќ и потсети дека припадниците на Армијата за кои е наменета оваа донација уште од самиот почеток на пандемијата покажаа највисоко ниво подготвеност во справувањето со предизвиците предизвикани од корона – вирусот.

Амбасадорот на НР Кина во нашата земја, Џанг Ѕуо, истакна дека станува збор за искрена поддршка од кинескиот народ во борбата против вирусот и дека донацијата практично ја покажува соработката помеѓу двете армии. Кинескиот амбасадор изрази надеж дека со заедничка борба можеме колку што е можно поскоро да го победиме вирусот.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: И денес нема договор за Влада, а во авион кој летал од Скопје кон Финска имало 24 позитивни

ФАКТОР НА ДЕНОТ: И денес нема договор за Влада, а во авион кој летал од Скопје кон Финска имало 24 позитивни

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија