26 Јули, 2021
0.0430

БЛИЦ: Албин Курти го минирал состанокот на лидерите на регионот во Виена, ги налутил и Курц и Лајчак?

Објавено во: Балкан 18 Јуни, 2021

Самитот за Западен Балкан, што се одржа денес во Виена, не заврши со усвојување на заедничка декларација. Како што дознава Блиц.рс, косовскиот премиер Албин Курти, имал барање за кое домаќинот, австрискиот канцелар Себастијан Курц и претставникот на ЕУ, Мирослав Лајчак, не сакале да се согласат, пишува Блиц.рс.

Според нивни сознанија, Курти, наводно, побарал во Декларацијата да се стави терминот „соочување со минатото“, кој бил отфрлен од другите учесници.

„Тој побара во документот да биде вклучен терминот „соочување со минатото“, па Лајчак реагирал и му рекол дека терминот „помирување“ е веќе усвоен и дека ќе остане така - рекол соговорникот на „Блиц“ од дипломатскиот кругови.

Заради тоа Курти престана со потпишувањето на Заедничката декларација на сите учесници на Конференцијата за Западен Балкан.

На крајот, Лајчак му рече дека кога идеално се гледа на докуметите, обично нема документи, што е случај и овој пат“, нведува соговорникот на Блиц.рс.

Поради сето тоа беше договорено да се усвои декларацијата на канцеларот Себастијан Курц и претставникот на ЕУ Мирослав Лајчак.

Ова беше потврдено до одреден степен во изјавата по Самитот од премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

„Нема заедничка декларација. Ние прифативме дека тоа ќе биде декларација на канцеларот Себастијан Курц и претставникот на ЕУ, Мирослав Лајчак. Се обидувавме до последен момент, играв на работ на нож, се согласив на некои работи само поради канцеларот Курц, кој покажа дека е пријател на Србија и кој постојано го покажува тоа, но на крајот господинот Курти ја тргна од масата таа декларација. Што да се прави, нема да биде лесно, и мислам дека сега им е јасно тоа на нашите партнери од ЕУ“, рече Ана Брнабиќ.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција