14 Декември, 2019
0.0175

БЛОКАДА ЗА ТРАМП: Судот го остави без пари за изградба на ѕидот кон Мексико

Објавено во: Свет 25 Мај, 2019

Суд во САД нареди администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане да ги користи парите од фонд на Министерството за одбрана за изградба на ѕид на американската јужна граница со Мексико.

Судот смета дека Конгресот на САД не дал „специфична” дозвола на администрацијата да ги искористи парите за изградба на граничен ѕид.

Со одлука на судот, Администрацијата Трамп повеќе нема да може да ја користи милијарда долари што е доделена од Фондот за Министерството за одбрана.Одлуката се однесува на два дела на ѕидот – во Њу Мексико, 74 километри, а во Аризона, осум километри.

Можеби ќе ве интересира

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија