22 Мај, 2018
0.3032
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Блокиран патот Крива Паланка-Куманово поради протести

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

50 вработени во фабриката „Виебо“, го блокираа патот Крива Паланка-Куманово кај местото Грамаѓе поради неисплатени плати, информираат од АМСМ. Патот е блокиран во двата правци. 

Работниците го блокираа патот Крива Палнка-Куманово и минатата недела. 

На 250 работници кои останаа без работа не им се исплатени три плати ниту пак земале надомест за прекувремените часови работа. Управителката ветила дека работите ќе се средат бидејќи имало заинтересирани две фирми за да ја купат фабриката и дека парите ќе ги добијат во рок од два месеци. 

 Минатата недела вицепремиерот Анѓушев кажа дека на состојбите во текстилната фабрика и претходи историја на недоразборања меѓу ветеното од минатата влада и реализираното, но решение за излез ќе се најде.


Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Поповски спроведен во Шутка

Поповски спроведен во Шутка

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“